Štěňátko od nás 

Proč mi záleží  kam a ke komu se naše štěně dostane a proč mě můj odchov stále zajímá ?

 
 Pokud chcete z našich stránek kopírovat či si něco přivlastňat a dávat odkazy, upozorňujeme, že pouze s naším písemným souhlasem. Slušným lidem děkujeme :-) 

  Ráda bych Vás seznámila s tím, jak štěňátka vychováváme a připravujeme do nového života. Soužití s buldoky je pro mě radostí, ale je to i velká zodpovědnost za každého člena smečky a velká zodpovědnost i za štěňátko, které se u nás narodí.

Štěňátko je úžasné, malé stvořeníčko, které hned učaruje všem. Ale než se narodí, je to dlouhá cesta pro majitele i jeho fenečku či pejska. Když si fenečku vybíráte, máte sice představu, že jednou snad se vám narodí i její štěňátka nebo, že váš pejsek bude jednou tím pravým buldokem pro početí potomků, ale především, byste si je měli brát, jako platného člena rodiny, kamaráda pro vás, vaše děti a být seznámeni, jak se o buldoka starat a co vše je potřeba dělat : jak krmit, co přidávat pro správný vývoj kostry, co vás může čekat, hárání fenky, dospívání pejska, jak žít s buldočím mládětem - nepřetěžovat, dávat pozor na nožičky, nevystavovat horkému počasí, dobře udržovat srst.. atd, a pak i  s dospělým jedincem, vlastně žít buldočí život. To, zda jednou budu chovat nebo krýt, by nemělo být to nejdůležitější, protože cesta do výstavníh kruhu a k chovu samotnému, je dlouhá a někdy hodně trnitá.  Jako chovatel jsem až do nedávna, byla přesvědčena, že člověk či rodina, která si chce buldoka pořídit, ví o rase, možných dědičných dispozicích a o potřebách, skoro vše. Bohužel, zdání klame. A tak jsem zjistila, že někdo si koupí pejska, jako investici, nedá mu prostor na správný růst, kloubní podpora mu přijde zbytečná, několikakilometrové vycházky již od pár měsíců, mu připadají normální a krmení malého štěněte 2 x za den, je také normální. Prostě si podle něj, koupil drahého psa - cena v ČR je cenou, za kterou v jiných zemích nedostanete ani buldoka PET kvality ! 

  Kdybych toto věděla, nikdy by se naše štěně k takovým lidem nedostalo. Bohužel, stalo se :-(  a zdraví, které mu dokonale zničila jeho majitelka L.B. / špatným zacházením / tůry v horách již od 4. měsíce, přetěžování, na doporučení lékaře, neumožnila psovi klidový režim, nepodávání chondro a vitamínů pro dobrý růst kostí, šlach, správné krmení - krmila štěně pouze 2 x za den /, mu již nevrátíme, ale stále na našeho pejska Chiliena Ludwiga, myslíme. Proto pozor na takové majitele, pokud se někdy rozhodnete pro chov ! A i když jsme se za pomoci právníka snažili získat štěňátko zpět, protože chování jeho nové majitelky hraničí, dle názoru chovatele buldoka i veterinářů znalých plemene, s týráním, nepodařilo se. Majitelka si vzala Ludwiga, jako rukojmího, aby ji všichni obdivovali za to, že se chudák musí starat o buldoka, který má zdravotní problém. To, že problém vznikl, díky špatnému zacházení a to, že si brala buldoka, jak výhodnou investici, již opomíná říci. Také to, že jsme ihned, po zjištění závažných faktů o přetěžování a následně vzniklých zdravotních problémech, nabídli plnou kompenzaci a chtěli vrátit štěně zpět, se nám nepodařilo. Na místo toho, jsem byla napadena velmi urážlivými výroky. Bohužel svědčícími o velmi nízkém povědomí majitelky o plemeni buldok, ale také velmi nízkém stavu její mysli a morálce. Nová majitelka chtěla finace i psa ! Bohužel i takové lidské zrůdy se o zvířata zajímají. :-(. Nemohu si odpostit i tvrzení veterináře, který finančne profituje z nové majitelky a podle jeho slov, nevidí důvod, proč by buldok ve 4 měsících, nemohl na tůry. Úsudek o jeho znalosti plemene a jeho odbornosti, si už udělejte sami. O to smutnější je, že tento lékař z Prahy, je jedním z těch, co posuzují dyspazii pro chovnost jiného plemene. Zde jsou vidět propastné rozdíly v tom zda chce veterinář pomoci a zná plemeno a v tom, zda chce pouze profitovat a nový majitel se nechá obalamutit. 

Ale zpět ke štěňátku. Takže i já jsem si pořídila štěňátko. Zprvu mě nějaký chov absolutně nenapadal. Chtěla jsem prostě buldoka, protože mi učaroval svou povahou i zjevem. Měla jsem za sebou zkušenost s výchovou amstafů a  a boxéra, ale buldok se ani s jedním, nedá srovnat. A tak začalo zjišťování a konzultace, na co vše, se mám připravit. Mé samostudium bylo dlouhé, ale pokud chci pro někoho připravit co nejlepší podmínky pro život, potřebuji znát, co nejvíce a ne čekat, že mi to vše chovatel naráz řekne. On mi sice spoustu užitečných věcí řekne, ale cítila bych se hloupě, pokud bych o vytouženém plemeni, nevěděla mnoho věcí sama. Tak jsem totiž nejlépe poznala, zda to, že se mi buldok "líbí ", není málo, proto, abych ho mohla mít. Tzn. že na něj bud mít čas, finance a že se mu přizpůsobím a poskytnu mu vše, co k životu potřebuje, včetně možné veterinární péče / viz. genetické dispozice buldoka /.

  Vše to, co jsem napsala, bylo zkonzultováno s rodinou a tak mohla přijít vysněná buldočí holčička. Strasti a slasti s jejím dětstvím a dospíváním, byly různé .. 

Něco bylo třeba konzultovat s veterinářem / třeba rychlý růst kostry, váha, výživové doplňky /, něco bylo jen na nás ... postarat se o klidový režim, nošení do schodů a ze schodů, hlídání před velkým sluncem, dávkování krátkých her, vycházek, výběr krmiva a sestavení jídelníčku. Někdy mi to připadalo nekonečné, ale naše fenečka vyrostla. Dali jsme jí prostor, nepřetěžovali jsme jí a poslouchali rady zkušených chovatelů. Kdybych poslouchala rady "vychytraých " veterinářů, myslím, že bychom už měli všechno, co se dá operovat, co rentgenovat, proč si nechat psa na pozorování ... Je jen pár veterinářů, co znají specifikum buldoků, bohužel mnoho těch, co na jejich pověsti, založili svůj finanční profit. Pokud je majitel rozumný a s chovatelem komunikuje, zcela jistě vám doporučí i odborníka. Pokud je majitel " chytrolín " , nemá chovatel do ničení svého odchovaného mazlíka, možnost nijak zasáhnout. Nevím, kdo víc takovým počínáním trpí, než chovatel, který se své fenečce 100 % věnoval, než vyrostla a mohla mít svá štěňátka. Chovatel, který týdny před porodem nespí a stále hlídá svou holčičku, které rostě bříško, špatně jí a on jí vymýšlí, co uvaří, aby vše do termínu vydržela. Přiznám, že v tu chvíli mi štěňátka moc neříkají a nadávám si za to, že jsem je chtěla. Když si do toho pocitu, že vaší fenečce není úplně dobře, že už se jí špatně chodí, přimyslíte, že ji můžete ztratit, protože porod není jednoduchá věc, vaše nervy jsou zcela rozervané. Když tohle vše s fenečkou prožijete, pak si na sále oživíte čerstvě narozená štěňata a zase se strachujete, zda bude fenečka v pořádku. Je to několik týdnů strachu a vypětí, které nikdo jiný, než milující chovatel, nepozná. 

  Ve většině případů se chovatel s fenečkou a štěňátky, vrátí v pořádku domů, ale bohužel, u buldoků jsou i případy, kdy  fenečka porod nezvládne nebo to naopak nezvládají štěňátka. Opět velká citová rána pro chovatele. Pokud je to ten lepší případ a jsme všichni doma. Nastávají čtařiadvacetihodinovky...tzn. neustálá péče o fenečku i štěňátka. Fenečka bývá po narkóze zmatená, hodně odpočívá, a tak je tedy první čištění a přisátí v rukách chovatele. Některé štěňátko je potřeba neustále u mámina struku zkoušet, přisátí nemusí být vždy okamžité. a někdy trvá opravdu dlouho a zase je tady strach o malé štěněě, které se sotva narodilo.  Na druhé straně jsou zde štěňata, která skutečně hltají a mléko jim teče i nosem, což může mít za následek následné vdechnutí mléka a už může být  problém, v podobě možného otoku plic.  Štěňátko může bolet bříško, takže opět je tu chovatel, který masíruje a zahřívá. Toho, co chovatel pro fenečku a štěňátka dělá, je mnoho a mnoho. Někdy je to se zdárným koncem, bohužel někdy i přes všechnu starostlivost, může štěňátko zemřít. To jsou velmi smutné chvíle, kdy přemýšlíte, zda a jak se tomu dalo předejít, kde byla chyba.  Je to doba, kdy chcete s chovem skončit a ani výstavní úspěchy v tu chvíli nevnímáte, jako svou výhru. A i když necháte štěně vyšetřit, nepomůže to vašemu smutku. Bohužel ztráty v ochovech se prostě u buldoků dějí.  A chovatel znovu musí nastartovat své síly, protože i když odejde štěňátko, jsou tu další, které pomoc potřebují.

  Když pominu, že nejméně 2 - 4 měsíce, se váš život točí okolo štěňátek, krmení, her, socializace, sbírání bobíků a utírání loužiček, čipování, očkování, seznamování s novými podněty a lidmi a  rodina je na dalším místě, řekněte mi, kdo může mít víc rád štěně, než chovatel, který vše tohle absolvoval, aby se k vám dostalo vymazlené štěně ? Takže nyní snad pochopíte pohled chovatele. Pokud chcete buldoka, jako investici - což se nám bohužel stalo jednou a dodnes  si to vyčítám a není den, abych si na štěně nevzpomněla, poohlédněte se po jiné chovatelské stanici . Já vám záruku na budoucího šampiona, kterému se všechny zdravotní problémy vyhnou, nedám. Pro zdraví svých odchovů i rodičů udělám vše, ale bohužel další příbuzenstvo neprohlédnu a tak musím i já věřit, že chovatel chová s nejlepším vědomím a svědomím.   . . Já   mohu říci, že pokud štěně předávám, je překontrolováno veterinářem, je načipováno, naočkováno, nejeví žádné zdravotní problémy. V každém případě, zájemci o štěně, vidí v pohybu a v reálu vždy alespoň maminku, štěňátko i sourozence, pokud nějaké má. Tatínka vidí, pokud je v naší CHS a nejeli jsme na krytí jinam. Pokud má budoucí majitel sebemenší pochyby o štěněti, nemusí si ho v žádném případě brát ! Budoucím majitelům umožňujeme vidět štěňátko hned po prvním očkování a je jen na něm, jak hluboký je jeho zájem, se na štěně přijet podívat .Je toho hodně, co očekávám od  zájmců o buldoka, ale pak budu věřit, že jste ti praví a budete skvělými majiteli.

 Takže se omlouvám, ale nikomu takovému, už nikdy své štěně nedáme. Stačilo to jednou. 

Majitelka Chliena Ludwiga, se sice nyní snaží všem ukázat, jak zachránila buldoka a že vůbec není vulgární, že vše dělá jen pro dobro dalších nových majitelů,  ale zapomíná, že veškerou korespondenci, kdy se neustále na štěně dotazuji, má k dispozici náš právní zástupce. Takže slova, kdy jsem osočována, velmi hrubě urážena a kdy sama píše, že bylo štěně na výletě a nachodilo toho tolik, že má až drápky obroušené do krve - připomínám věk 3-4 měsíce ! Že bylo krmeno 2 x za den, protože ho v teplech nechtěla budit !   A v neposlední řadě i info od "znalce" , kdy  chovatelé buldoků byli označení za  "blázny" dávající chondoro  již od 8. týdne štěňat, protože jí to poradili chovatelé bostonků. Takže štěně nedostávalo dostatečné množství potravy, nemělo odpovídající podpůrné prostředky pro dobrý růst kostry - ačkoli by majitelé měli vědět, že je to jedna ze základních doplňků stravy u buldoka a neskutečné zatížení, které mu nová majitelka dopřála.

Bohudík, se takové chování a jednání ještě u žádného jiného majitele nestalo. Ale do lidí člověk nevidí - staré, leč pravdivé. Snad vše celé poslouží k tomu, aby se lidé ke svým vybraným pejskům chovali, tak jak je třeba a nepodceňovali to, že život s buldokem je náročný a je třeba dodržovat určitá pravidla, aby dobře rostl a jeho vývoj byl příznivý. Je potřeba vědět hodně, než si štěně vyberete a než si ho odvezete domů. 

Samozřejmostí bylo několik námi oslovených znalců, kdy mezi nimi byl i soudní znalec v oboru MVDr. Šťourač, dlouholetý chovatel anglických buldoků MVDr. Vojtek, odborník z Jaggy kliniky Doc.MVDr. M. Vlašín, PhD - odborník ortopedie - chirurgie, MVDr. L. Tlučhořová a MVDr. Z. Herinková. Všichni se shodli, že RTG snímky - dodané jmenovanou majitelkou, jsou předčasné k hodnocení  a doporučují podávat kloubní preparáty, jak je u buldoků zvykem, štěně nepřetěžovat a pravidelně a dobře krmit. Veterinář, který buldoka, jako plemeno, opravdu dobře zná, říká, že pro AB není žádný stupeň dysplaziie tak velký, aby s ním nemohl žít plnohodnotný život. Bohužel zde záleží na majiteli a na tom, zda chce pomoci psovi nebo se za každou cenu zviditelnit. Bohužel se tak ukáže, že vlastně nic o plemeni, které si vzal, neví.

   U plemene anglický buldok, je dispozice pro tuto diagnozu. Vede k ní už samotná kostra buldoka, která má dosti specifických křivek . Vzhledem k tomu, že se u našich vrhů, tento problém nikdy nevyskytl a krytí bylo opakované, je potřeba říci, že problematika dysplazie, ač je dlouhodobě u některých plemen sledována, se stále více přiklání k tomu, že dědičná dispozice je to již pouze ze 30% a ostatní je vliv okolí- zátěž, strava, vit a kloubní doplňky apod. Více v info : sekce Dysplazie. 

 

Info přímo k rozvoji a vývoji kostry štěněte.

www.krasnacarodejka.cz/srdce-je-kliacute269/proc-by-pes-do-12-18-mesicu-nemel-skakat - velmi důležité čtení, bohužel ne  pro ty, kteří si myslí, že si buldoka  

"upraví" ke svému životnímu stylu, jako je to právě u výše jmenované slečny. Škoda, že nejde operovat ego některých lidí, někdy by se tím světu opravdu pomohlo a snad by bylo méně lidské krutosti a hloupostia zvířata by zbytečně netrpěla.  Snad by lidé nejdříve přemýšleli, než si pořídí zvíře jen kvůli tomu, aby se zviditelnili a měli ho, jako investici. Bohužel, někdy už nic jiného neumějí, než volat do Tv a plivat špínu kolem sebe, jen, aby nikdo neřekl, že to byli právě oni, kdo nesou tu největší vinu na zmrzačení zvířete. Nutně setak potřebují ubezpečovat, že jsou vlastně skvělí a zvíře zachraňují i když opak je pravdou. Bohužel to pak odnese zvíže, které za nic nemůže. To je největší tragedie. Přitom stačí umět číst  a chtít vědět vše o tom, koho si domů převezu. Nečekat, že se mi vše přizpůsobí a vědět co mě s tím či oním plemenem může potkat. 

 

Picture

Zde info, jak se špatným zachacházením majitele, změní krásné štěně ...

Již u nové majitelky :-(

 

 

 

Buldok

 Prosím všechny majitele štěňátek a zájemce o pejsky, dobře si příchod nového člena rodiny rozmyslete a počítejte s tím, že štěně vyvádí lumpárny a pokud ho včas nenaučíte být sami doma, povely, které jsou potřeba pro život s pejskem a ostatní důležité věci, je to jen a jen chyba  výchovy.. pejsek dělá jen to, co jste mu, jako malému povolili a nechápe, proč by to nemohl dělat i když je větší ! Dalším a velkým kritériem pro výběr nových majitelů je i to, jak jsou na příchod buldoka připravení a vědí - li, jak se správěně o buldoka starat.  Buldok má svá specifika / od dispozic k některým zdravotním problémům až po tvrdohlavost /.

Pokud zavítáte do světa buldoků, zjistíte, že některé věci s ním prostě dělat nejdou, k něčemu se nehodí, na něco je těžký a nástrahy čekají, kde mohou. 

Ale jestliže jste připraveni, poučeni a máte chuť přizpůsobit svůj život buldokovi, bude život buldoka s Vámi, tím nejkrásnějším a nezapomentulný zážitkem. Ne buldok, ale vy se musíte přizpůsobit. 

Prvotním je, že k několika možným onemocněním, má buldok genetickou dispozici. A tak se výskyt takových problémů projeví, až v době růstu. A i s tím je třeba počítat. Některé dispozici tak bohužel "pomůže " i nový majitel, který nedbá rad a štěně přetěžuje, dobře ho nekrmí, nepodává potřebnou výživu atd. Bohužel i s takovou realitou  jsme se již setkali. Nezapomeňte také na schody- vynášení a snášení štěńěte až do plného vývinu kostry ! Žádné túry a dlouhé procházky - mluvíme stále o štěněti či mladém psovi.  Proto si zájemce o štěňata opravdu pečlivě vybíráme a nejraději je svěřujeme těm, kteří již buldoka měli a vědí, jak mu zabezpečit dobré podmínky pro růst. Ale samozřejmě i nováček, který buldoka opravdu chce a nevnímá ho, jako modní dolněk nebo, jako investici, bude vhodným majitelem. 

 

 

 

 CO JE TEDY NA NOVÝCH MAJITELÍCH?

 Vědět, že pejska opravdu chci a mám čas se mu věnovat a plně si uvědomuji, co může život s buldokem přinést. Štěňátko není hračka, které se dají vyndat baterie! Váš čas a pozornost, bude štěně vyžadovat ve dne i v noci - alespoň v začátku, než si zvykne na Váš rytmus. Štěňátko učíme čistotě, ale s "nehodou" je nutné v začátku počítat a výchovávat dál. Povaha štěněte se neustále "tvaruje", proto je nutná důslednost, velká trpělivost a hlavně chuť si se štěňátkem vše užít. Štěně si berete, jako malinké miminko a tak nemůže naráz umět vše, co by se Vám líbilo....nezapomínejte, že na lumpárny, skotačení a " nehody", má nárok a jen na Vás, jakým směrem se vydáte a jak rychle vše zvládnete. V případě rady jsme tady my a rádi Vám pomůžeme.

 

Pejsek je přítel, ale také závazek na několik let.

 
...nyní tedy vítejte v našem lidsky-psím světě.

í

 

Více zde: https://www.blackargus.cz/o-nas-about-us/stenatko-od-nas/
Vytvořte si vlastní stránky zdarma: https://www.webnode.cz